Dzisiaj jest: 20.7.2019, imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Świnoujście z bardzo wysoką oceną ratingową.

Dodano: rok temu Czytane: 1311 Autor:

Świnoujście z bardzo wysoką oceną ratingową.

Świnoujście z bardzo wysoką oceną ratingową.
Miasto Świnoujście otrzymało bardzo wysoką – pomiędzy AAA a  BBB+ - ocenę pre-ratingową agencji ratingowej INC Rating Sp. z o.o. z Poznania, wykonaną na zlecenie Fundacji Rozwoju Rynku Kapitałowego. 
- To dowód na to, że zarządzacie Państwo środkami publicznymi w sposób odpowiedzialny i racjonalny, w pełni wypełniając mandat zaufania uzyskany od wyborców w wyborach samorządowych –– napisał dr hab., profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu Paweł Śliwiński, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Rynku Kapitałowego.
Na 2792 jednostki samorządu terytorialnego w Polsce zaledwie 319 posiada ocenę równą lub wyższą od uzyskanej przez nasze miasto.
INC Rating działa jako agencja ratingowa na obszarze Polski oraz Unii Europejskiej. Podlega nadzorowi przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA). INC Rating dokonuje ocen  podmiotów sektora publicznego, przede wszystkim jednostek samorządu terytorialnego, samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz spółek komunalnych.
Rating potwierdza wyniki ostatniego rankingu przygotowanego przez  pracowników naukowych Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Pawła Swianiewicza, dotyczącego zdolności kredytowej i wiarygodności finansowej samorządów. W kategorii miast na prawach powiatu Świnoujście zajęło pierwsze miejsce, pozostawiając  w tyle m.in. Gliwice, Sopot, Bielsko – Białą, Tychy, Gdynię, Płock czy  Koszalin. Wskaźnik zdolności kredytowej świnoujskiego samorządu wynosi aż 23,78 procent. Mówiąc inaczej, jest to procent dochodów, jaki samorząd może przeznaczyć na spłatę ewentualnych rat kredytów i pożyczek wraz odsetkami. Dla porównania wskaźnik Sopotu wynosi 17,94 %. 
- Przez wiele lat miasto posiadało wysoki, ale bezpieczny stopień zadłużenia. Było to związane z realizacją wielu zadań społecznych i inwestycyjnych, niezbędnych dla dalszego rozwoju miasta – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Dziś zbliżamy się  do realizacji  największej i najbardziej oczekiwanej  inwestycji jaką jest budowa tunelu łączącego wyspy Wolin i Uznam. Zdawaliśmy sobie sprawę, że gdy będziemy konstruować montaż finansowy inwestycji, oprócz środków zewnętrznych, niezbędny będzie także nasz wkład własny. Dlatego przy konstruowaniu budżetów w ostatnich latach, staraliśmy się uwzględnić środki na spłatę istniejących zobowiązań. Dzięki temu nasza pozycja w tego typu rankingach  jest tak wysoka.
 
Źródło: BIK UM Świnoujście
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela portalu.
Kliknij i dołącz do naszej grupy info.swinoujscie.pl na facebooku.